Zadnji dan našega druženja se bom posvetila izdelavi res zelo preprostega albuma.
Za izdelavo sem uporabila kuverte (kupila sem jih v Tediju). Ker se zna zgoditi, da bo tale objava dolga, se bom kar hitro lotila dela :D
Kot rečeno za izdelavo albuma bomo potrebovali kuverte/ovojnice, sama za to obiliko albuma uporabim tri. Izbiro glede velikosti prepuščam vaši izbiri. V naslednjih korakih predstavljam postopek vezave tovrstnega albuma. Naj pa povem, da običajno pred samo vezavo pripravim izrabrane dekorativne papirje jih odrežem na ustrezno velikost in jih pripravim za lepljenje, ki ga običajno izvedem pred samo vezavo.
Ovojnice najprej "zapremo", pri tem sem jaz uporabila obojestranski lepilni trak. V naslednjem koraku prepognemo ovojnice na polovico.
Prepognjene kuverte ustavimo eno v drugo, kot kaže spodnja slika.
S pomočjo ravnila odmerimo sredino in z njeno pomočjo na levo in desno ustrezno razdaljo, kjer bomo naredili luknje, za našo vezavo.
Za izdelavo lukenj uporabimo oster predmet, sama uporabljam šilo, lahko bi uporabila manjši luknjač, škarje ... Skozi tako nastali luknjici napeljemo vrvico ali tanjši satenast trak, ki ga nato s sprednje strani zavežemo v mašno.
Tako je osnova za album pripravljena, sledi še dekoriranje in na koncu lahko album izgleda nekako tako.
Za vse, ki pa lažje delate, tako da gledate videoposetek, vabim k ogledu spodnjega.
En lep ustvarjalni pozdrav in hvala vsem, ki ste skozi celoten januar spremljali objave na temo albumov, sem prepričana, da bom naredila še kakšno objavo na to temo ;)
Vanja
p.s. pokukajte na moj blog tudi jutri, kjer vas bo čakala bonus objava na to temo ;)
Poleg rojstev in Abrahamov je bil konec leta ( in celo leto nasploh) polno okroglih jubilejev in za nekoga, ki je praznoval 40. rojstni dan je nastal tale album.
Danes ustvarjamo po v naprej pripravljenem načrtu. V scrapbook svetu so zelo popularne predloge po katerih se izdelujejo strani, najdete jih več ali manj na spletu, tudi Pinterest ima bogato zbirko. Nekoč, davno tega, na začetku moje scrapbooking kariere sem največ navdiha našla na tej strani , kupila sem si celo dve knjigi, ki sta polni nasvetov in navodil kako izdelati scrapbook strani.
Dandanes redko posegam po načrtih, ko pa zmanjka idej pridejo še kako prav, primerne so tudi za vse začetnike, ki se še iščejo.
Za izdelavo današnje strani sem si izbrala tole skico.
Vse kar sem pri tem naredila je to, da sem sledila načrtu, čeprav nisem imela natančnih navodil (mer) je nastala tale stran.
Na konkretnem primeru je lepo vidno, kako sem skico prilagodila moji strani. Če dobro pogledate imamo na skici dve ležeči fotografiji, v moji izvedbi pa imam eno pokončno in eno ležečo fotografijo. Idejo za stran sem brez prehudega napora prilagodila izbranim fotografijam, izognila sem se le dodatkom iz preprostega razloga, ker nisem imela pri roki nobene nalepke, izrezka, ki bi sodil zraven.
Kako natanko je potekal postopek izdelave strani si lahko ogledate v spodnjem videu.
Cilj današanje objave je dokazati da scraobooking ni noben bav bav, ampak svojevrsten način prikazovanja dokumentiranja dogodkov. Ker sama to počnem že dobrih 7 let, sem se v tem času naučila, da manj kot kompliciram hitreje je posamezna stran narejene in pospravljena v album. Pa da ne bom dolgovezila, vam kar pokažem kako izgleda super enostavna stran.
Za njeno izdelavo sem uporabila 2 papirja velikosti 30x30 cm. Izbrala sem si tak papir, da se je vsaj v določenih pogledih ujemal s fotografijo. Za izdelavo sem uporabila še črke, obojestranski lepilni trak, lepilne kvadratke za slike, rezalnik za papir in luknjač.
Za osnovo sem si tokrat izbrala pikast papir, lahko bi uporabila tudi enobarven papir. Drugi list papirja pa sem odrezala, tako da sem dobila en pas velikosti 12x30cm, drugi pa 18x30cm. Manjši kos lista sem obrnila in s tem dobila rjavo podlago, večji list pa sem na eni strani okrasila s pomočjo luknjača.
Običajno sledi nekaj premikanja in preizkušanja različnih postavitev strani, na koncu je rezultat takšen kot ga vidite na zgodnji sliki. Ko sem s postavitvijo zadovoljna mi preostane le to, da vse skupaj zalepim. V prikazanem primeru ima tudi fotografija svoj okvir, ki še dodatno popestri stran. Ta korak lahko mirno izpustite.
Fotografijo spremlja napis/naslov, jaz temu običajno dodam še datum kdaj je bila fotografija posneta in krajši opis kaj fotografija predstavlja oziroma, če gre za dogodek običajno odgovorim na naslednja vprašanja: kje, kdaj, zakaj in kdo. S tem pokrijem bistvene podatke, ki so potrebni, da vsakdo razume predstavljeno fotografijo.
Tokrat sem naslov naredila z uporabo nalepk, lahko pa bi si pomagala s pomočjo šablon ali štampiljk.
Upam, da vam je bil ta prikaz izdelave preproste strani brez skice všeč in če vas tovrstno ustvarjanje zanima bom z veseljem pripravila še kakšno tako predstavitev.
Današnjo objavo posvečam izdelavi scrapbook stani s pomočjo map na žepke. Ker gre za super enostaven proces, je nabolje, da se kar lotimo dela.
Preden pa zares začnemo, naj povem še to, da se fotografije in video ne ujemata čisto, slikam in snemam namreč kar s telefonom in če snemam ne morem slikat postopka. Sem pa za lažjo predstavo, kako taka stran nastaja, posnela nekaj fotografij ob katerih bom razložila postopek.
Pa se lotimo dela. Za izdelavo strani bomo potrebovali najprej vložne mape z žepki. Za vse, ki ne veste kako izgledajo prilagam fotografijo:
Pri nas jih trenutno dobite le v Ustvarjalnem dotiku imeli so jih tudi v Rayher-ju, ampak jih ob zadnjem pregledu nisem našla več. Sem pa čisto slučajno naletela na kartončke, ki še dodatno olajšajo izdelovanje strani, a glej ga zlomka niso na zalogi, pa tudi v fizičnih trgovinah jih nisem zasledila.
Seveda si tovrstne kartončke lahko izdelamo sami, saj je vse kar potrebujemo izbran papir, dober rezalnik in nekaj šablon, štampiljk z napisi za dekoriranje. Mogoče se pa tega projekta lotim v prihodnje, če mi uspe boste o tem vsekakor obveščeni ;)
Da se ne bo ta objava vlekla kot jara kača, prehajamo na postopek izdelave.
Mislim, da sem v skoraj vsakem blogu in videu omenila, da pri nas pogrešam kolekcije, kjer dobiš vse kar potrebuješ za izdelavo strani in poleg božične, ki jo uporabim v videu, sem v moji kolkeciji papirjev in ostalih stvari našla še eno.
Ko imamo izbrano fotografijo (ali več njih) si izberemo ustrezno mapo na žepke. V naprej si pripravimo kartončke bodisi tako da jih izdelamo sami bodisi, da jih izrežemo iz vnaprej pripravljenih listov, tako kot sem to storila sama.
Po želji lahko zaoblimo robove s pomočjo luknjača ali katerega drugega pripomočka, sama sem uporabila "Corner Chomper".
Vse kar moram še storiti je to, da izbrane fotografije in listke raporedim v ustrezen vrstni red, dodam naslov in nekaj dodatkov in stran je gotova. Preprosto brez kompliciranja.
Prilagam še fotografije strani, ki sem jih izdelala za potrebe videa, pri tem sem uporabila druge vrste map.
Povem naj še to, da se različne kolekcije razlikujejo kako imajo oblikovane kartončke. V prvem primeru (glej slike zgoraj) so kartončki natisnjeni samo na eni strani, na drugi je le vzorčast papir. V drugem primeru (sglej slike spodaj) pa so kartončki obojestranski, kar pomeni, da sem istočasno izdelala dve strani.
Prva fotografija tako prikazuje sprednjo stran ...
druga pa zadnjo stran, ki je hrati že pripravljena in kar me čaka je le to, da v žepke vstavim fotografije. Po želji lahko tudi na mesta, kjer so že kartončki vstavimo fotografije.
Prednost tovrstnega ustvarjanja je ta, da si lahko strani pripravimo vnaprej in ko imamo fotografije samo zapolnimo prazna mesta, zapišemo datum in kratek opis in stran je gotova.
Tako s tem je naše današnje druženje zaključeno, če vas ta tema zanima in bi želeli izvedeti še več, pa le napišite v komentar spodaj z veseljem bom na to temo posnela še kakšen video in napisala še kakšno blog objavo.
Tako kot pri ostalih projektih se tudi pri izdelovanju albumov držim določenih korakov. Če izdelujem album za darilo ali pa za prodajo običajno samo smiselno postavljam dekoracijo, napise in ostale stvari, ki spadajo zravem. Ko pa izdelujem svoj album, pa je postopek nekoliko drugačen.
Z vami bom danes delila, kako poteka moj delavni proces.
1. urejanje fotografij
Običajno imam fotografije na več napravah, telefon in vsaj dva fotoaparata in zato je prvi korak ta, da prenesem fotografije na računalnik. Vsako leto si pripravim mapo v kateri potem shranjujem vse fotografije, postopek izdelave poteka nekako tako.
Običajno si v mapi Slike ali pa na zunanjem disku naredim mapo z imenom "Leto 20_ _"
Znotraj mape "Leto 20_ _" si nato naredim 12 podmap, za vsak mesec eno. Znotraj posameznega meseca potem shranjujem fotografije.
Da pa ni vse tako enostavno in moram malo zakomplicitrati zadevo in sicer tako, da mi ni dovolj, da fotografije pospravim v ustreznega meseca, saj znotraj mape naredim novem mape z datumi posnetih fotografij, običajno dodam še napis oziroma kratek opis kaj se je na ta dan zgodilo. Kot je na spodnji sliki lepo vidno mapo opremila z datumom in napisom, da se v njej nahajajo fotografije posnete na prvi dan novega leta. Tako se bo cel mesec mapa polnila z mapami in dogodivščinami, ki se bodo zgodile.
Tovrsten sistem omogoča urejenost fotografij v meni smiselni obliki, na ta način tudi hitreje najdem fotografije, ki jih iščem. Povem naj še to, da jaz shranim vse fotografije (dobre in slabe).
2. priprava fotografij
Ko imam fotografije je običajno, tako da si z diska prenesem posamezne mape z meseci in jih pregledam naredim izbor fotografij, po potrebi jih nekoliko obdelam, kar ni uporabno izbrišem.
3. razvijanje fotografij
Naročanje fotografij običajno naredim kar preko spleta, največkrat jih razvijem kar v Hoferju, ker so slike relativno poceni in kvalitetne, pa še dostava je super hitra.
4. urejanje razvitih fotografij
Ko dobim fotografije domov jih uredim v kronološkem vrstnem redu in jih pospravim v kuverte, ki so opremljene z datumom posnetka. Tako imam fotografije tudi v fizični obliki zložene po vrsti.
5. izbor fotografij za scrapbook album
Posamezna kuverta gre nato še enkrat v pregled in v tem koraku izberem nekaj fotografij s pomočjo katerih bom naredila stran ali več strani. Vse preostale fotografije dobijo mesto v navadnem albumu z žepki izbrane pa še malo počivajo v kuverti.
Naj povem, da zgornjih pet korakov deluje samo v teoriji, ker sem pred kratkim razvila fotografije izpred treh let. Kar posledično pomeni, da me sedaj čaka veliko dela. Poleg tega, pa moram razviti še polovico lanskega leta in kar nekaj izletov na katerih sem bila, pa še niso prišli na vrsto. V časih, ko sem bila zelo pridna sem razvijala fotografije na vsake dva meseca in tako sem imela fotografije redno razvite in pripravljene za nadaljnjo obdelavo. To sem si zadala tudi za to leto, da bom malce bolj pridna, kar se tega tiče.
6. priprava materiala
Ko so fotografije izbrane običajno sledi izbiranje papirja in dodatkov, ki bodo uporabljeni za izdelavo strani. Ponavadi prilagodim papir fotografijam. Pazim, da se vsaj približno ujemajo barve na fotografiji z barvami papirja, smiselno dodajam tudi napise, zato si v naprej pripravim črke (bodisi izrezane bodisi natisnjene ...)
7. izdelava strani
Z izbranim materialom se potem lotim dela, če sem brez navdiha si pomagam z načrti kako izdelati posamezno stran, v večini primerov sem pa bolj "prosto po Prešernu" kot radi rečemo. Pomagam si tudi tako, da izberem različne oblike map s katerimi si marsikdaj olajšam izdelavo strani.
Tako, to je bil tudi zadnji korak v mojem postopku izdelave posameznih scrapbook strani, na koncu mi preostane le še to, da izdelane strani pospravim v album.
Na željo sodelavke sem izdelala voščilnico za njena starša, ki sta praznovala 60. obletnico poroke. Pri izdelavi sem imela proste roke, edina zahteva je bila, da je voščilnica nekoliko večjega formata. Izbrala sem naravne in oranžne tone, ki so voščilnico naredili malo bolj svečano.